ІНСТРУКЦІЇ З ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЗАНЯТЬ ВІЛЬНОЮ БОРОТЬБОЮ ДЛЯ СТУДЕНТІВ

ІНСТРУКЦІЇ З ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЗАНЯТЬ ВІЛЬНОЮ ТА ГРЕКО-РИМСЬКОЮ БОРОТЬБОЮ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Дотримання правил техніки безпеки студентами спеціалізації вільної та греко-римської боротьби при проведенні тренувальних занять, а також участі в змаганнях має велике значення, для виключення травм в процесі участі в навчально-тренувальної діяльності, ефективності навчального процесу, розроблені вимоги до техніки безпеки.

 1. Загальні вимоги безпеки

1.1 До занять з боротьби допускаються особи які пройшли інструктаж з техніки безпеки, охорони праці, медичний огляд та за станом здоров’я, не мають протипоказань.

1.2 Студент повинен дбайливо ставитися до спортивного інвентарю, обладнання залів та інших приміщень, підтримувати чистоту і порядок у роздягальнях і підсобних приміщеннях.

1.3. Студент повинен з повагою ставитися до всіх членів групи, тренерів-викладачів, які працюють в залі.

1.4. У місцях проведення занять зі спортивної боротьби повинна бути медична аптечка з набором необхідних медикаментів і перев’язувальних засобів для надання першої допомоги при травмах.

1.5. Викладачі та студенти зобов’язані дотримуватися правил пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння і виходи екстреної евакуації.

1.6. При проведенні занять зі спортивної боротьби дотримуватися розкладу навчальних занять, встановленого режиму занять і відпочинку.

1.7. В процесі занять тренер-викладач і учні повинні дотримуватися правил спортивної боротьби, носіння спортивного одягу, спортивного взуття, правил особистої гігієни.

1.8. При проведенні занять зі спортивної боротьби можливий вплив на студентів наступних небезпечних і шкідливих факторів:

– виконання вправ без розминки;

-травми при падінні під час проведення (відпрацювання) прийомів спортивної боротьби, садин та пошкодження шкірних покровів, удари при русі;

-Травми, отримані в місцях не придатних для занять (зони знаходження снарядів ОФП).

1.9. Про кожний нещасний випадок зі студентами тренер-викладач зобов’язаний негайно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності викликати швидку допомогу, повідомити адміністрацію установи.

 

 

2 Вимоги безпеки перед початком занять

2.1 Зал – це місце підвищеної небезпеки. Для запобігання травм студенти повинні входити в зал тільки з дозволу тренера-викладача, в ході заняття строго слідувати інструкціям і вказівкам тренера-викладача.

2.2. На заняття студент повинен приходити за 10-15 хвилин до початку, щоб встигнути переодягнутися.

2.3. Перед початком занять студент повинен надіти спортивний костюм і спортивне взуття (трико, бандаж, борцовки, тренувальний костюм) і налаштуватися на заняття.

2.4. Тренер повинен перевірити зовнішній вигляд студентів.

2.5. Рани, подряпини необхідно ретельно обробити і обов’язково накласти пов’язку (бинт, лейкопластир і т.п.).

2.6. При наявності грибкових захворювань ніг необхідно провести планове лікування і займатися виключно в білих шкарпетках.

2.7. Під час занять носіння окулярів заборонено.

2.8. Під час занять зняти з себе предмети, які можуть бути причиною травми: ланцюжки, хрестики, сережка, браслети, та інше.

2.8. Нігті повинні бути коротко підстрижені.

2.9. Довге волосся повинно бути прибрано і зав’язано будь-якими м’якими стрічками. Використання шпильок заборонено.

2.10 Студенткам обов’язкове вдягати щільну білу майку і трико.

2.11 Перевірити борцівський килим на відсутність сторонніх предметів, протерти спортивні снаряди (гирі, штангу, поперечину та ін.).

 

 1. Вимоги безпеки під час занять

3.1 Необхідно налаштуватися на заняття, зосередитися. Студенти повинні виконувати рухи заздалегідь обговорені з тренером-викладачем.

3.2 Суперечки, силове протиборство, самостійний інструктаж неприпустимі. Студенти зобов’язані неухильно виконувати вказівки тренера-викладача.

3.3.Під час розминки триматися строго один за одним, щоб уникнути зіткнень.

3.5. При виконанні перекидів, страховки строго дотримуватися дистанції між студентами, що виконують вправи.

3.6. Визначити кожному студенту зону, в якій буде виконуватися відпрацювання кидків і прийомів.

3.7. Заняття здійснюються тільки під керівництвом тренера-викладача. Виконання рухових процесів і їх закінчення проводяться за сигналом тренера.

3.8. Не починати відпрацювання кидків без команди тренера-викладача.

3.9. Не змінювати партнера без дозволу тренера-викладача.

3.10. В процесі розучування елементів спортивної боротьби на килимі може перебувати не більше шести пар.

3.11. Рухові дії слід проводити в напрямі від центру килима до краю. При всіх діях атакований повинен використовувати прийоми самостраховки. Під час занять неприпустимо порушення дисципліни: забороняється входити і залишати зал і килим без дозволу тренера-викладача;

3.12. Вправи в парах проводяться між студентами однакової фізично-технічної підготовки і ваговій категорії. Не можна тренуватися з партнером, що різняться у вазі більш ніж на одну вагову категорію;

3.13. Кожен студент повинен знати, володіти, і завжди застосовувати прийоми самостраховки, і довести їх до автоматизму. При падіннях необхідно згрупуватися, щоб уникнути отримання травми, важливо берегти голову, не опиратися прямими руками, ліктями в килим, не проводити прийоми, що вимагають великої сили або високої координації в стані сильної втоми, не сидіти на килимі і не боротися лежачи, якщо поруч виконуються технічні дії в стійці іншими студентами.

3.14 Всі вправи (кидки, прийоми, утримання) слід виконувати так, щоб вони були найбільш безпечні. При виконанні вправ студенти зобов’язані страхувати один одного.

3.15. При кидках пом’якшувати падіння партнера, підтримуючи його.

3.16.  Не кидати партнера, якщо місце, де він повинен впасти, зайнято або в найближчий момент буде зайняте іншою парою. Атакуючий повинен добре орієнтуватися в ситуації і перед кидком оцінити дії інших пар.

3.17. Проводити кидки так, щоб партнер не міг вдаритися головою.

3.18. Якщо партнер знаходиться в небезпечному положенні, виконання вправи негайно припинити.

3.19. Студенти, вільні від виконання вправи, повинні уважно стежити за діями товаришів і в разі виникнення небезпечної ситуації прийти їм на допомогу.

3.20. Забороняються під час боротьби і тренувань, умисні удари головою, руками, ногами, больові прийоми на руки, больові прийоми на ноги, удушливі прийоми, захвати двома руками за шию, прийоми проти суглобів рук ніг, які не дозволяється з’єднувати пальці рук у «замок» під час захвату, не допускається застосування заборонених прийомів;

3.21. Не можна допускати згону зайвої ваги, це може завдати шкоди здоров’ю. Не дозволяється грубість у відношенні до партнера, несерйозно-жартівливе ставлення до вивчення техніки і тренування та інше.

3.22 Під час тренувальних схваток і відпрацювання прийомів у парі по свистку викладача борці негайно припиняють боротьбу. Не допускається в тренувальній схватці зайва емоційність, грубе неповажне ставлення до суперника.

 

 1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. При появі під час занять болю в суглобах рук, ніг, болі в спині, а також при поганому самопочутті припинити заняття і повідомити про це тренера-викладача.

4.2. При виникненні пошкоджень на борцівському килимі або в інших місцях проведення занять припинити проведення занять і повідомити адміністрацію установи. Заняття продовжити тільки після усунення несправності або заміни спортивного обладнання та інвентарю.

4.3. При отриманні студентом травми негайно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності відправити його до найближчої лікувальної установи, повідомити про це адміністрацію установи і батьків потерпілого.

4.4. При виникненні пожежі в спортивному залі не впадати в паніку, слідувати інструкцій тренера-викладача, негайно евакуюватися із залу через всі наявні евакуаційні виходи, повідомити про пожежу в пожежну частину та приступити до гасіння пожежі за допомогою наявних первинних засобів пожежогасіння, повідомити про пожежу адміністрацію установи.

 

 1. Вимоги безпеки після закінчення занять

5.1. Провітрити спортивний зал. Прибрати у відведене місце спортивний інвентар для зберігання і провести вологе прибирання спортивного залу.

5.2. Організовано залишити місце проведення заняття.

5.3. Борцям, які займалися, зняти спортивний одяг і спортивне взуття, прийняти душ або ретельно вимити обличчя і руки з милом.

5.4. Свою особисту спортивне спорядження (трико, бандаж, борцовки, тренувальний костюм) борець зобов’язаний утримувати в чистоті; трико і бандаж необхідно регулярно прати і прасувати.

 

 1. Загальні вимоги ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ В УМОВАХ ЗМАГАНЬ.

6.1 До спортивних змагань допускаються спортсмени, які пройшли медичний огляд і інструктаж з охорони праці та техніки безопасноти.

6.2 Учасники спортивних змагань зобов’язані дотримуватися правил їх проведення.

6.3 При проведенні спортивних змагань можливий вплив на їх учасників, небезпечних чинників:

– Травми при падінні на слизькому покритті;

– Травми при виконанні спортивних вправ;

– Участь в змаганнях без розминки.

6.4 При проведенні спортивних змагань повинен бути лікар і медична аптечка, що укомплектована необхідними медикаментами і перев’язувальними засобами для надання першої медичної допомоги потерпілому. При нещасному випадку з учасником спортивних змагань негайно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності відправити його до найближчої лікувальної установи, повідомити головного суддю змагань і адміністрацію спортивного закладу.

6.5. При несправності спортивного інвентарю та обладнання змагання припинити і повідомити про це головного суддю змагань.

6.6. Під час спортивних змагань учасники повинні дотримуватися правил носіння спортивного одягу і спортивного взуття, дотримуватися правил особистої гігієни.

 

 

 1. Вимоги безпеки перед початком змагань.

7.1 Одягти спортивну форму і спортивне взуття з неслизькою підошвою, дозволену правилами змагань.

7.2 Провести розминку.

7.3. Налаштуватися і бути готовим і зосередженим.

 

 1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЗМАГАНЬ.

8.1. Не порушувати правила проведення змагань, строго виконувати всі команди (сигнали), що подаються суддею змагань.

8.2. Уникати умисних зіткнень з іншими учасниками змагань, не допускати поштовхів і ударів по їх руках, ногах і голові, які можуть призвести до травм.

8.3. При падіннях необхідно згрупуватися, щоб уникнути отримання травми.

 

 1. ВИМОГИ безпеки в аварійних ситуаціях ПРИ ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАНЬ.

 

9.1. При поганому самопочутті припинити участь в спортивних змаганнях, при необхідності звернутися до лікаря, повідомити про це суддю змагань для відмови в подальшій участі.

9.2. При отриманні травми учасником змагань необхідно негайно надати першу допомогу потерпілому, при необхідності відправити його до найближчої лікувальної установи, повідомити про це головного суддю змагань та адміністрацію.

9.3. При виникненні пожежі в спортивному залі не впадати в паніку, дотримуватись інструкцій тренера-викладача, негайно евакуювати учасників із залу через всі наявні евакуаційні виходи, повідомити про пожежу в пожежну частину та приступити до гасіння пожежі за допомогою наявних первинних засобів пожежогасіння, повідомити про пожежу адміністрацію установи.

 

 1. Вимоги безпеки після закінчення змагань

 

10.1. Перевірити за списком всіх учасників змагань.

10.2. Прибрати у відведене місце спортивний інвентар та обладнання.

10.3. Зняти спортивний одяг і спортивне взуття, прийняти душ або ретельно вимити обличчя і руки з милом.

 

Навчається, який допустив невиконання або порушення цих правил притягується до відповідальності і з ним проводиться повторний інструктаж. У разі повторного порушення він може бути усунений від тренувань на термін до одного тижня.

281 Комментариев

  Greate pieces. Keep writing such kind of info on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly
  digg it and in my view recommend to my friends.

  I am sure they will be benefited from this website.

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you
  write again very soon!

  Hi there very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your website and take the feeds also?
  I’m happy to seek out so many helpful info here within the put up,
  we need work out extra strategies on this regard, thanks for
  sharing. . . . . .

  My webpage; best delta 8 carts

  Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused ..

  Any recommendations? Thank you!

  my web-site; CBD gummies for anxiety

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?

  I have a blog based upon on the same information you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my
  viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  Also visit my webpage – best delta 8

  Woah! I’m really loving the template/theme of this
  blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance”
  between usability and appearance. I must say
  you have done a very good job with this. In addition, the blog loads super
  fast for me on Safari. Superb Blog!

  Feel free to surf to my site – delta 8 THC for sale area 52

  Please let me know if you’re looking for a article author for
  your blog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email
  if interested. Thanks!

  Feel free to visit my web page buy delta 8 THC area 52

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get
  three emails with the same comment. Is there any way you can remove
  me from that service? Cheers!

  My website: cbd gummies

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if
  it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  Feel free to visit my website – area 52 delta 8 THC products

  Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you
  present. It’s awesome to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same unwanted rehashed
  material. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Here is my web page :: area 52 delta 8 THC products

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a
  lot. I hope to give something back and aid
  others like you aided me.

  my homepage: gold bee

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It?s the little changes that make the most significant changes.
  Many thanks for sharing!| I absolutely love your website..

  Great colors & theme. Did you build this website yourself?

  Please reply back as I?m planning to create my own personal blog and want to learn where you got this from or what the theme is named.

  Thank you! https://missgriffintown.com

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is needed to get
  set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.

  Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

  Also visit my web-site :: buy cbd

  Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is
  important and all. But think of if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Excellent blog!

  Also visit my webpage :: delta 8 THC for sale area 52

  Heya! I understand this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does building a well-established website such as yours take a
  massive amount work? I am brand new to operating a blog however I
  do write in my diary daily. I’d like to start a
  blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

  my homepage; delta 8 THC for sale area 52

  What’s up, its fastidious post regarding media print, we all understand media is a fantastic source
  of information.

  Also visit my web page cbd

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, since
  I experienced to reload the website many times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your web hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and could
  look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again very soon.

  Feel free to surf to my blog – best CBD

  I?ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it! https://lascootershop.ca/

  I think this is among the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark
  on some general things, The site style is ideal, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

  Hola! I’ve been reading your weblog for some time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out
  from Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up the
  excellent job!

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more information about the
  issue and found most individuals will go along with your views on this
  site.

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you
  had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

  Thank you for some other informative web site. Where else may
  just I am getting that kind of information written in such an ideal means?
  I’ve a mission that I am simply now working on, and I have
  been at the glance out for such information.

  When I initially commented I seem to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from
  now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  Is there a way you can remove me from that service? Cheers!

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever
  before.

  you are really a excellent webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork.
  you have performed a fantastic process on this matter!

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve discovered It positively helpful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & assist different users like
  its helped me. Good job.

  certainly like your web-site but you need to check the spelling on quite
  a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it
  very troublesome to tell the truth nevertheless I will surely
  come again again.

  Hi, i believe that i saw you visited my web site thus i got here to return the choose?.I’m attempting to to find issues to improve my website!I guess its ok
  to make use of a few of your concepts!!

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking
  through some of the post I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  Hey would you mind letting me know which hosting company
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a honest price?
  Cheers, I appreciate it!

  It’s the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I’ve learn this publish and if I could I desire to recommend you few attention-grabbing issues or tips.

  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I desire to read more issues approximately it!

  I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into
  any internet browser compatibility issues? A couple of
  my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to
  be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format
  issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could
  get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

  Hey there! I understand this is kind of off-topic however
  I needed to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot
  of work? I am completely new to blogging but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience
  and thoughts online. Please let me know if you have any
  kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

  It’s in point of fact a great and useful piece of information. I’m satisfied that
  you simply shared this useful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  Great blog here! Also your website loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

  I am no longer sure the place you’re getting your
  information, however great topic. I needs to spend a while studying more
  or understanding more. Thank you for great information I used
  to be on the lookout for this information for my mission.

  I’m gone to convey my little brother, that he should also
  visit this webpage on regular basis to obtain updated from most
  recent news.

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt,
  you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently
  about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something
  regarding this.

  Wow, marvelous blog structure! How long have you been running a blog for?
  you make blogging glance easy. The whole glance of your web site is
  fantastic, as neatly as the content!

  I got this web site from my friend who shared with me concerning this web site and
  now this time I am browsing this web page and reading very
  informative content at this time.

  After looking into a number of the blog articles on your web site,
  I honestly appreciate your technique of blogging.
  I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking
  back in the near future. Please visit my web site as well and let me know
  what you think.

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free
  to send me an e mail.

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like
  to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great website
  and I look forward to seeing it develop over time.

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad
  and tested to see if it can survive a 25 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

  For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to
  its feature contents.

  Wonderful post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Kudos!

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just wondering if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  problems finding one? Thanks a lot!

  It’s amazing to go to see this web page and reading the views of
  all mates on the topic of this post, while I am also
  eager of getting knowledge.

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks

  I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into
  any browser compatibility issues? A small number of my blog visitors
  have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this issue?

  It’s actually a great and useful piece of info. I’m
  happy that you just shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  Hi every one, here every person is sharing these kinds of familiarity, so it’s fastidious
  to read this website, and I used to pay a quick visit this webpage all the time.

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us valuable information to work
  on. You have done a marvellous job!

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
  issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

  We absolutely love your blog and find many of your
  post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write concerning
  here. Again, awesome web log!

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same
  nearly very often inside case you shield this increase.

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and
  it has aided me out loads. I am hoping to
  give a contribution & aid different customers like its aided me.

  Good job.

  Thank you for another informative web site. Where else could
  I am getting that type of info written in such a perfect manner?
  I’ve a undertaking that I’m simply now operating on, and I’ve been on the glance out
  for such information.

  Hi there it’s me, I am also visiting this website daily, this website is truly pleasant and the people are in fact sharing pleasant thoughts.

  Hurrah! After all I got a web site from where I can actually take valuable data concerning
  my study and knowledge.

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a really smartly
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful
  information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I by no means discovered any fascinating article like
  yours. It’s pretty price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content
  material as you probably did, the web shall be a lot more useful than ever before.

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due
  to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I
  book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich
  and continue to guide other people.

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter
  a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail
  on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this in my search for something concerning this.

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off
  the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser
  compatibility but I figured I’d post to let you
  know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

  Hi to every , since I am truly keen of reading this website’s
  post to be updated on a regular basis. It consists of nice data.

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specially the closing section :
  ) I maintain such information much. I used to be
  looking for this certain info for a long time. Thanks and good
  luck.

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

  Hello there! I know this is kind of off topic but
  I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

  I got this web site from my friend who shared with me concerning this website and at the
  moment this time I am visiting this website and reading very informative content at this
  place.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *